Prisberegner Mobilabonnement Telefoner Bredbånd Sparetips Om TelePrisTjek
Taletid Mobiler Telefoni Bredbånd Erhverv Familie Tilbud Mobilselskaber Tips & Råd
Mobiltelefoner
Billigste telefoner
Senior telefoner
Apple / iPhones
Sony Ericsson
Samsung
Nokia
Doro
HTC
LG
 
Prisberegner
Mobilabonnement
Mobiltelefoner
Billigste telefoner
Senior telefoner
Apple / iPhones
Sony Ericsson
Samsung
Nokia
Doro
HTC
LG
 
Baggrund & Metode
- Om Undersøgelsen
Generel statistik
- Om Respondenterne
Selskabernes rygte
- Anseelse & image
Kundeoplevelser
- Historik
Kundeservice
- Nuværende kunder
Mobilkunder
- Tilfredse vs utilfredse
Bedste mobilselskab
- Bedste vs Dårligste
 
Udlandstelefoni
- Nyttige råd
Landekoder
- Ring til udlandet
Taletidspriser
- Hvad afgør prisen?
Billige Mobilpriser
Billig Taletid
- Tjek taletidspriserne
 
Bredbånd
- Hvilken forbindelse?
ADSL bredbånd
- Priser & hastigheder
GPRS & WAP
- Internet på mobilen
Mobilt bredbånd
- Priser & hastigheder
 

Nu kan du tjekke mobil- selskabernes kundeservice!
TelePrisTjek mobiltelefoni
Del p Facebook
Billig telefoni & den gode kundeservice

Tjek mobilselskabernes telepriser & kundeservice - Vælg mobilabonnementet, der er billigst & bedst for dig - Få billig telefoni med et smil!


TelePrisTjek.dk er nu klar med de første resultater af ”Kundeservice & Tilfredshedsundersøgelsen af de danske mobilselskaber”.

Tilfredse og Utilfredse kunder
Mere end 1400 personer har indtil nu deltaget i undersøgelsen, som indikerer, at Telmore og CBB er mobilselskaberne med den største kundetilfredshed, mens Debitel og Tele2 har direkte utilfredse kunder.

Det bedste og det dårligste rygte
Det er brugerne af TelePrisTjek.dk der har deltaget i undersøgelsen, som i tillæg til spørgsmål om mobilselskabernes kundeservice, også har svaret på hvilke mobilselskaber der i deres øjne, har det bedste og det dårligste rygte.

På spørgsmålene om mobilselskabernes rygte kommer Telmore, CBB, TDC og Sonofon klart bedst ud, mens Debitel, M1, Tele2 og 3 kommer dårligst ud med flest tilkendegivelser af at have et dårligt rygte.
>>>Deltag i undersøgelsen her

Undersøgelsens data
Undersøgelsen på TelePrisTjek.dk foregår løbende og vil således også blive udvidet med mobilkundernes bedømmelser af samtlige mobilselskaber. Hidtil har vi kun samlet tilstrækkelige data fra de største mobilselskaber og savner besvarelser fra de mindre.
I denne forbindelse stor tak til Mtel, som har lagt nyheden om undersøgelsen ud på sin hjemmeside og her opfordret sine kunder til at deltage – Vi håber at mobilselskaberne følger eksemplet!

Undersøgelsens formål
Vores undersøgelse er ikke i den forstand, en videnskabelig undersøgelse, men vi har lagt vægt på, at undersøgelsen skal kunne afdække mobilkundernes tilfredshedsgrad og at resultaterne skal være relevante ifht. mobilkundernes informationsbehov i valget af mobilselskab og mobilabonnement.

Indsamlingen af data
Resultaterne vil hver nat blive opdateret med de akkumulerede besvarelser fra foregående døgn. For at et mobilselskab skal kunne blive vist, må der som minimum, være indgået fuldstændige 100 besvarelser. Anormale besvarelser, samt gentagne besvarelser fra samme IP-adresse, samt besvarelser fra mobilselskabernes IP-adresser vil ikke blive akkumuleret.

Publiceret d. 13-04-2007
Beregn dit billigste mobilabonnement     Tip en ven
Copyright TelePrisTjek.dk 2012