Prisberegner Mobilabonnement Telefoner Bredbånd Sparetips Om TelePrisTjek
Taletid Mobiler Telefoni Bredbånd Erhverv Familie Tilbud Mobilselskaber Tips & Råd
Mobiltelefoner
Billigste telefoner
Senior telefoner
Apple / iPhones
Sony Ericsson
Samsung
Nokia
Doro
HTC
LG
 
Prisberegner
Mobilabonnement
Mobiltelefoner
Billigste telefoner
Senior telefoner
Apple / iPhones
Sony Ericsson
Samsung
Nokia
Doro
HTC
LG
 
Baggrund & Metode
- Om Undersøgelsen
Generel statistik
- Om Respondenterne
Selskabernes rygte
- Anseelse & image
Kundeoplevelser
- Historik
Kundeservice
- Nuværende kunder
Mobilkunder
- Tilfredse vs utilfredse
Bedste mobilselskab
- Bedste vs Dårligste
 
Udlandstelefoni
- Nyttige råd
Landekoder
- Ring til udlandet
Taletidspriser
- Hvad afgør prisen?
Billige Mobilpriser
Billig Taletid
- Tjek taletidspriserne
 
Bredbånd
- Hvilken forbindelse?
ADSL bredbånd
- Priser & hastigheder
GPRS & WAP
- Internet på mobilen
Mobilt bredbånd
- Priser & hastigheder
 

Mobilselskaber narrer kunder med billige telepriser!

Del p Facebook
Pressemeddelelse udsendt gennem Ritzau d. 09-12-08

Prissammenligningstjenesten TelePrisTjek.dk advarer danske mobilkunder mod særligt billige mobilabonnementer. Enkelte lavprisselskaber bruger nemlig ekstremt billige priser som lokkemiddel overfor nye kunder for derefter helt kynisk at sætte prisen kraftigt op, når de har fået tilpas mange kunder. TelePrisTjek.dk spår, at flere lavprisselskaber vil hæve priserne.

Mobilmarkedet bugner af gode tilbud med meget lave priser på mobiltelefoni. Men de lave priser holder ofte ikke i længden. I jagten på mobilkunder, så dumper nogle mobilselskaber priserne til langt under kostpris, og når der er kommet tilpas mange kunder, så sætter de prisen op, så selskaberne kan begynde at tjene penge.

Nicolas Fredriksen fra prissammenligningssiden TelePrisTjek.dk finder mobilselskabernes prispolitik yderst problematisk og spekulativ:

”Problemet er, at enkelte mobilselskaber bliver lanceret som ekstremt billige for dermed at komme godt ud i prissammenligningerne og dermed få mange kunder. Det ligner falsk markedsføring, der bringer mange mobilkunder i fedtefadet.”

Ifølge Nicolas Fredriksen, så er Happiis prisstigninger i oktober i år et godt eksempel på en spekulativ prispolitik, hvor Happii-kunder pludselig fik fem til otte gange så dyre taletidspriser og 60 procent dyrere SMS’er. Og Nicolas Fredriksen tror, at vi kommer til at se flere eksempler på kraftige prisstigninger på mobiltelefoni:

”Jeg frygter, at vi vil se endnu flere eksempler på markante prisstigninger hos de meget billige mobilselskaber. Derfor opfordrer TelePrisTjek.dk også de danske mobilkunder til at være skeptiske overfor særligt billige priser på mobiltelefoni. Og der er da heller ikke nogen tvivl om, at vi som prissammenligningsside må tage højde for dette problem.

TelePrisTjek.dk vil derfor udbygge og forbedre beslutningsgrundlaget for mobilkunderne, så de fremover ikke havner i samme beklagelige situation som med Happii,” understreger Nicolas Fredriksen.

Relaterede sager:

Billige mobiltelefoner med mobilabonnement!

Telia ON er NO GO!

Coop Mobil er tyveri ved Kasse 1!

Rødt kort til butikkernes Taletidskort!

Høje overtræksgebyrer hos Bibob & Happii!

Happii = 10 øre for 99 kr! Hvor er så gevinsten?

Mobivic konkurs? Mobivic suspenderet!

Happii - Nyt mobilselskab kan smile til kunderne!

TDC gør konkurrenterne billigere!

Telia Stay Home!

Punkt 1 bliver dyrere!

Telia Xpress 2.0 gir dårlig rente!

Bibob bliver ikke billigst!

Billig mobiltelefoni fra Bibob!

TV reklamer = Dyre mobilabonnement!

It & Telestyrelsen under anklage

Publiceret d. 09-12-2008
Beregn dit billigste mobilabonnement     Tip en ven
Copyright TelePrisTjek.dk 2012