Hos Bibob får du billig telefoni, MMS og GPRS – MEN Bibob ser meget billigere ud end det egentlig er!
Bibobs webside er et sandt informationsbombardement ved første øjekast. Alligevel er det nemt at finde rundt på siden og man finder hurtigt de informationer, man skal bruge. Det er også værd at nævne ’Mit BiBoB’, hvor man blandt andet kan gemme sin telefonbog online og deltage i Bibobs debatforum, Telesnak.
Bibob mobilabonnement
Bibob gør det enkelt og billigt. De fører nemlig kun et mobilabonnement og det hedder ganske enkelt Bibob. Klik her & læs mere om Bibob
Bibob telepriser
Det er ikke helt ved siden af, når BiBoB siger, at konkurrencedygtige priser er et nøgleord. Hos Bibob koster taletiden en øre i sekundet og otte øre per SMS. Der er ingen opkaldsafgifter eller abonnementsafgifter. Priserne og måden de formidles på, kan imidlertid nemt efterlade en det indtryk, at Bibob må være danmarks billigste mobilselskab – Men så er ikke tilfældet!
1 øre i sekundet er ganske enkelt 60 øre pr minut og som sådan er minutprisen langt fra at være danmarks billigste. Dog bør man bemærke at Bibob har særligt gode priser på MMS der koster en krone hvilket også er tilfældet for 1 MB datatrafik.
Bibob betalingsgebyrer
Hos Bibob må du betale et procentvist gebyr hver gang du gennemfører en optankning. Gebyrets størrelse afhænger af hvilket betalingskort du anvender.
Uanset så bevirker brugen af det procentvise gebyr, at Bibobs priser i realiteten er lidt dyrere end mobilselskabet angiver i sin prisliste.
Betaler du eksempelvis med et VISA kort, må du betale et gebyr tilsvarende 1,25% af beløbet du tanker op for – Med et VISA kort er samtlige af Bibobs priser med andre ord 1,25% dyrere end angivet i prislisten.
Bibob overtræksgebyrer
En lille streg i regningen må Bibob imidlertid også få for sine særligt høje overtræksgebyrer. To kroner pr dag din konto er i minus, lyder måske ikke af meget, men når telefonen efter otte dage har været i minus og lukkes tilskrives der yderligere et gebyr på 40 kr. Der kan være mange årsager til, at ens mobil kan gå minus, og går den først i minus kan det blive en uforholdsmæssig dyrt affære. Som kunde hos Bibob bør du vælge Automatisk Optankning – Så undgår du de kedelige overtræksgebyrer.
Bibob til udlandet
Bibob tilbyder også relativt konkurrencedygtige priser på udlandstelefoni, hvor SMS koster 1,75 kroner, og et opkald fra Danmark til USA for eksempel koster to kroner i minuttet. Derudover er udlandssektionen brugervenlig og man kan hurtigt finde priserne til de respektive lande.
Klik her & læs mere om Bibob


